Ako tvoje dijete ima pristup ekranima, sada je vrijeme da to preispitaš!
U nastavku ću s tobom podijeliti neke podatke, no prije toga želim da znaš kako je u redu.
Ovo što ću podijeliti s tobom su mjere opreza da dodatno povećamo vjerojatnost sigurnosti te da zaštitimo našu djecu na što više načina. Pa o čemu se točno radi?
Kao što vjerojatno znaš, trenutno se u svijetu događaju neke nevjerojatno ružne stvari. Moguće je da nam se to čini daleko, ali ono što možemo sada primijetiti je da su se trenutna događanja krenula vrlo brzo prenositi online.
Za vrijeme strahota koje se trenutno događaju u svijetu već je objavljeno na stotine videa koji izgledaju kao scene iz horora.
Ove uratke objavljuju same osobe koje čine ove strahote. Kako bih i tebe ‘sačuvala’ od pretraživanja o čemu se radi mogu to ukratko napisati – to su videa poput ubijanja starijih osoba, malih beba, silovanja, rezanja dijelova tijela, ma da ne nabrajam dalje.
Kako stvari trenutno stoje, pitanje je trenutka kada će se ova videa proširiti i na naše kraje. Ako naše dijete vidi neki od ovih videa bez odgovarajuće podrške ovo može ostaviti trajne posljedice.
Naša je odgovornost zaštititi našu djecu! Evo što možemo napraviti po tom pitanju.
1. Ovo je izvanredna situacija gdje je sasvim u redu razgovarati s djetetom i dogovoriti da se napravi pauza s društvenim mrežama na neko vrijeme.
Ovo neće u potpunosti maknuti vjerojatnost da se dijete susretne s tim sadržajima, ali hoće smanjiti vjerojatnost.
Ovdje se poseban naglasak stavlja na mjesta poput Tik Toka, YouTube-a, FB-a i tome slično, ali moguće je da videi dođu do svih mreža. Opasnost je ovih mreža što se video može pojaviti vrlo neočekivano i biti ‘zapakiran’ između smiješnih videa koja inače opuštaju. Algoritam po tom pitanju zna biti vrlo nepredvidiv.
Naime, obzirom da ova videa brzo stječu veliku popularnost i mnogo ih osoba gleda algoritam ih zna ‘pogurati’ na velik broj profila, pritom ne uzimajući u obzir tko to gleda s druge strane.
Umjesto društvenih mreža djeci možemo ponuditi da gledaju bilo koji kanal gdje znamo da nema reklama, vijesti i da se ne šire klipovi ove vrste.
2. Što ostaviti?
Ono što djeci možemo ostaviti osim kanala bez reklama, vijesti i viralnih klipova su mreže za dopisivanje gdje ostaju u kontaktu s vršnjačkim skupinama, obitelji itd.
To su mjesta poput Vibera i WhatsAppa. Moguće je da će im i ovdje netko poslati neki video. Ono o čemu možemo razgovarati s djecom je da ako im netko pošalje video i ne vide naslov od tog videa ili se ne osjećaju ugodno otvoriti da slobodno dođu k nama i mi možemo pogledati prvi te im reći je li u redu da pogledamo zajedno. Ako otvore video i vide da se događa nešto strašno neka to zaustave i dođu k nama.
Ako im samo zabranimo da gledaju nešto povećamo vjerojatnost da će jednostavno gledati u tajnosti. Stoga je puno bolja opcija dati im do znanja kako u bilo kojem trenutku mogu doći nama. Neka mi budemo sigurnost iz koju će otkrivati svijet, a ne nešto čega se također boje.
3. Što ako nam dijete dođe s nečim ili je nešto vidjelo?
Sada je pravi trenutak za puno razgovora s djecom, biti im potpora, odgovarati na njihova pitanja na primjeren način za njihovu dob i pokazati im da smo mi te osobe kojima mogu odmah doći. Ovo je još jedna situacija gdje je jako važan odnos s nama i to da se dijete osjeća sigurno doći k nama.
U svijetu gdje se događa mnogo toga i gdje nam se djeca na svakodnevnoj razini mogu susresti sa strahotama na nama je da postavimo odgovarajuća pravila, ali nikada po cijenu odnosa s nama.
Odnos je vrhunac sigurnosti i nešto što je sada našoj djeci jako potrebno. Da znaju da će kod nas dobiti informacije, utjehu i podršku, bez obzira s čim se susretnu.
Rastimo zajedno,
Antonella
Za dodatne primjenjive ideje i alate – prijavi se na Roditelji Sa Svrhom Newsletter.