Kako se osjećaš kada čuješ riječ “masturbacija”? Je li to tema koju želiš zaobići ili se suočiti s njom? Seksualnost je jedan od temelja sigurnosti za dječji razvoj i budući odrasli život, a masturbacija je sastavni dio te priče. Bez da pričamo o seksualnosti teško da uopće možemo reći da pričamo o sveobuhvatnoj sigurnosti djece.
I koliko kod to bilo važno, kada razmišljamo o temi seksualnosti djece, često se susrećemo s raznim izazovima. Seksualnost je, nažalost, često obavijena stigmom, sramom i nelagodom, kako za djecu tako i za odrasle. Sasvim je u redu ako osjećamo neku od ovih emocija, ali ako se želimo pozabaviti temom sigurnosti te nas emocije ne bi trebale spriječiti da istražimo i djelujemo.
Tema o seksualnosti često kreće od masturbacije. Ali zašto baš masturbacija? Jer masturbacija može simbolizirati mnogo toga što je seksualnost za mnoge, a donosi i mnogo pitanja i nesigurnosti.
Kada se radi o temi masturbacije kod djece, često se izbjegava otvoren razgovor i često se stvara osjećaj nelagode. Pitanja poput Što da radim? ili Je li ovo u redu? česta su i razumljiva, ali ako želimo nešto drugačije za našu djecu, prvo se moraju razmotriti vlastiti osjećaji prema ovoj temi.
Stoga krećemo s pitanjem: “Kako se osjećam kad čujem tu riječ?” Prepoznavanje vlastitih osjećaja i stavova prema ovoj temi pomaže u razumijevanju vlastitih predrasuda i otvorenosti za razgovor s djetetom.
Kao osoba koja se bavi podrškom roditeljima i skrbnicima, svakodnevno se suočavam s različitim iskustvima u vezi s dječjom seksualnošću.
Sjećam se jednog trenutka na konferenciji u Gruziji. Sjedila sam u predivnom hotelu i preko Zooma razgovarala s jednom mamom gdje mi je ona podijelila svoje iskustvo kako je primijetila da njeno dijete masturbira tijekom obiteljskog ručka. Nije znala kako da se nosi s tim. Sličnih priča ima mnogo.
Kada je jedna od tema s kojom se bavite seksualnost djece u sklopu posla čujete jako intimne priče. Naime, u mom slučaju roditelji mi se povjeravaju oko jednog od najranjivijih aspekata njihovog roditeljtva. I kada pričamo o masturbaciji djece možemo zaključiti ovo:
- ovo je tema u vezi koje dobijem najmanje javnih pitanja
- ovo je tema u vezi koje mi se jako često javljate u inbox ili na mail
- masturbacija je jedan od stupova Zdrave i sigurne sigurnosti djece pa je tako i velik dio naše edukacije na tu temu
Ne čudi me da mi se toliko javljate i povjeravate s njom, pogotovo ako uzmemo u obzir da je teško pronaći drugo online mjesto koje tako detaljno i otvoreno istražuje temu masturbacije kod djece. Očito je da postoji velika potreba za informacijama i podrškom u vezi s ovom važnom temom.
Kako bi ti dodatno pomogla, želim te pozvati da pogledaš naše besplatne resurse koji se bave mitovima vezanim uz seksualnost kod djece. Iz tog razloga s tobom u današnjem tekstu dijelim 3 mita o masturbaciji djece, a na ovom linku možeš preuzeti i besplatan E-book s 13 mitova o seksualnom zlostavljanju djece.
Ovaj će ti predložak pomoći da dodatno proširiš svoje znanje o sveobuhvatnoj seksualnosti u ranoj dobi.
Sada se možemo vratiti na masturbaciju i 3 mita o njoj:
✨ 1. Prvi je mit taj da ćemo se time kada dođe vrijeme za to. ✨
A kada će biti to vrijeme? Misliš li zaista da ćeš se jednoga dana probuditi i jednostavno se odlučiti: Danas je taj dan! Čak i da taj dan misteriozno dođe to ne umanjuje činjenicu da prije njega ignoriramo jedan dio našeg djeteta. Mnogo je tu slojeva, a jedan od najvećih je upravo sram i strah. Osjećaj straha i srama su plodno tlo za manipulaciju i emocije koje su san za bilo koju osobu koja ima namjeru zlostavljati. Ako ih osjećamo mala je vjerojatnost da ćemo odmah sada prestati osjećati sram oko ovih tema i to je sasvim u redu.
U redu je osjećati sram sve dok se suočimo s njim. Naime, samo ako prihvatimo da osjećamo sram i djelujemo usprkos tome mi možemo djeci pokazati nešto drugačije. Tako možemo djeci, čak i dok osjećamo strah ili sram krenuti prenositi alate i suočiti se s ovom temom. Time im sada dajemo priliku za nečim drugačijim i ne prenosimo šutnju te nelagodu koja se mnogima od nas prenosila kroz odrastanje.
Sukladno tome želim podijeliti jedan citat, radi se o citatu od Oprah, a on ide ovako: Hrabrost znači osjećati strah (ja bih tu dodala i sram) – i potom, s klecajućim koljenima i ubrzanim otkucajima srca ipak skočiti. Priprema. Pozor. Sad. To je ono što našoj djeci treba. Da krenemo premda osjećamo strah.
✨ 2. Drugi je mit da je seksualnost za djecu isto što i za nas. ✨
Ulaziš u dnevni i po prvi put vidiš da tvoje dijete dira penis ili klitoris i izgleda kao da u tome uživa. U tvojoj glavi se javljaju misli: Pa kako je ovo moguće? To je još dijete? I dolaze ti misli kako nije moguće da je normalno da tvoje malo nevino dijete razmišlja ili radi tako nešto.
Imam za tebe dobre vijesti. Predškolsko dijete nema apsolutno nikakvih seksualnih primisli dok masturbira. Tako da ono je i dalje tvoje malo nevino dijete. Ono je jednostavno otkrilo dodatan užitak na tijelu. Njima je to isto kao bilo što drugo.
Baš kao što Sanderson (2005., str. 61.) u svojoj knjizi Zavođenje djeteta objašnjava, Dijete koje guguće i oduševljeno se smije kada se škaklja po nožnim prstima ili trbuhu jednako guguće i smije se dok dodiruje vlastite genitalije. Malo dijete nije naučilo da je taj dio tijela seksualna zona jer seks ne poima onako kako ga poimaju odrasle osobe. Njima je to jednostavno smirenje i užitak i u niti jednom aspektu to ne povezuju sa seksualnosti kakvom je mi znamo!
Važno je razumjeti da djeca nemaju seksualne primisli dok masturbiraju. To je njihov način istraživanja vlastitog tijela i uživanja u fizičkim osjećajima, a ne seksualna aktivnost u odrasnom smislu. Kakav će odnos dijete razvijati s ovim dijelom sebe ovisi prvenstveno o odraslim osobama oko tog djeteta, odnosno o nama. To ne znači da ćemo dopustiti svako ponašanje vezano uz istraživanje genitalija, već da moramo znati kako postupiti što nas dovodi do trećeg mita.
✨ 3. Treći je kako one size fits all ili jedna veličina odgovara svima.✨
Naravno, postoji mnogo stavki koje su primjenjive na većinu djecu, ali svako dijete je različito, pa je važno prilagoditi svoj pristup ovisno o djetetovim potrebama i temperamentu. Ja bih rekla da je ovo kao i bilo koji drugi aspekt odrastanja djece. Baš poput, primjerice, prehrane, gdje jedno dijete npr jede sve, a drugo je jako izbirljivo. Da, postoje generalne stvari poput toga da im nećemo dati da ručaju samo čokoladu za ručak, ali isto tako ćemo obzirom na jedu li ili ne istražiti i reagirati različito. Ista je stvar s masturbacijom.
Masturbacija kod djece je prirodni dio njihovog putovanja prema odrasloj dobi. Zajedno možemo osigurati da taj proces bude obavijen razumijevanjem, ljubavlju i podrškom.
Jedan je od prvih koraka k tome da kod masturbacije postavimo zdrava pravila i granice, baš kao što ćemo ih postaviti i za bilo koju temu. Tako to pravilo može biti pravilo o privatnosti gdje objasnimo djetetu što to znače privatni dijelovi. Da su oni samo za nas, mi ih ne diramo nikom drugom i nitko ih ne dira s nama. Naravno, tu postoje neke iznimke poput higijene, ali s time već ulazimo u temu diranja dječjeg tijela, kada je to prihvatljivo i na koji način. Ovo se naziva informirani pristanak.
Ako te zanima detaljnije o informiranom pristanku predlažem ti ovu podcast epizodu.
U slučaju da želiš na jednom mjestu saznati sve o Zdravoj i sigurnoj seksualnosti djece istraži našu edukaciju Zdrava i Sigurna Seksualnost ~ Uloga roditelja u izgradnji zdravih temelja od rođenja do 7 godine.
U njoj detaljno prolazimo apsolutno sve što trebaš znati o ovoj temi u ranoj dobi, a neki od elemenata koje ćeš naučiti su:
✔️ kako odgovoriti na djetetova pitanja tako da ono zna da ih može postaviti nama sada i kroz odrastanje (mi želimo postati njihov izvor informacija)
✔️ prenositi djeci alate kako da se zauzmu za sebe i da znaju kako odbiti dodir koji ne žele (tako da se mogu zaštititi i kada nas nema)
✔️znati se postaviti u svim onim neugodnim situacijama kada se dijete skida pred drugima, dira svoje genitalije, postavlja pitanja i nastavi niz
Prijavi se ovdje.
Rastimo zajedno,
Antonella
Za dodatne primjenjive ideje i alate – prijavi se na Roditelji Sa Svrhom Newsletter.