Ove godine dosta pričamo o poklonima i to ne u onom tradicionalnom smislu. Ne fokusiramo se na to da kupimo što više i da usrećimo djecu stvarima koje će dobiti. Nasuprot tome, usredotočujemo se na to kako im prenijeti duh dijeljenja, druženja i koncept ulaganja vremena jednih u druge.
Za početak smo pričali o tome kako mi to doma radimo poklanjanjem specifičnih poklona za Božić u tekstu Što pokloniti za Božić – naše iskustvo, a prošli smo put pričali o DIY poklonima koje možemo pokloniti i raditi s djecom za drugu djecu, Uradi sam/a pokloni za Božić.
Danas pričamo o raščišćavanju igračaka prije Božića. Ovo možda neće biti potrebno svakoj obitelji, ali može biti korisno kod raščišćavanja u bilo kojem periodu godine.
Za početak je važno da se sami sa sobom dogovorimo oko pravila. Da, ponekad smo upravo mi ti koje se vežemo za stvari i kočimo raščišćavanje prostora.
Evo par savjeta:
Možemo se riješiti stvari, a i dalje zadržati ljubav. Ovo posebno vrijedi za poklone od nama dragih osoba.
Ako se više vremena provede spremajući nešto nego što se dijete igra s tim onda to nije vrijedno našeg vremena.
Ako nešto nema svoje mjesto onda nam vjerojatno nije ni toliko bitno. Razmislimo hoćemo li pronaći mjesto gdje će to stajati ili ćemo donirati.
Previše igračaka nije dobro za razvoj djeteta o čemu više možete pročitati u tekstu Koliko je igračaka djeci zaista potrebno?. Imajmo na umu da vodeći brigu o tome što i koliko djeca imaju vodimo brigu i o djeci te ih učimo kako da cijene i budu zahvalni na onome što im je dano.
Kako pristupiti djeci?
Za početak bi im se moglo objasniti kako njihove igračke mogu usrećiti drugo dijete. Isto tako njih usreći kada dobiju poklon.
Ovisno o dobi vi se možete uključiti pa odrediti broj s kojim ćete krenuti. Tako možete krenuti s 5 igračaka koje ćete donirati za početak. Zatim se postepeno može ići kroz kutije, ladice i police te zajedno raspraviti čega ima više i s čime se zaista igramo.
Fokusirajmo se na ono što zadržavamo, a ne ono čega ćemo se riješiti. Razgovor o tome što nam je zaista važno i što stvarno koristimo pomaže da se usredotočimo na ono važno.
Pritom probajmo razumjeti da djetetu može biti jako važna igračka koja se nama čini nepotrebnom. Istovremeno, ako se dijete želi riješiti nečega što se nama čini korisnim dopustimo da se to makne iz njihovog prostora.
Za kraj, nemojmo zaboraviti razgovarati kako njihove igračke mogu proširiti sreću i ljubav među drugom djecom, a upravo je to bit Božića.
Za dodatne primjenjive ideje i alate – prijavi se na Roditelji Sa Svrhom Newsletter.
Rastimo zajedno,
Antonella