Prakticiraš li ti sa svojim djetetom ili djecom rutine? Pitaš li se koji su to rituali vrijedni ustrajanja i koliko bi oni trebali biti rigorozni? U današnjem tekstu ćeš otkriti odgovore na ova pitanja.
Po definiciji se obiteljske rutine i rituali odnose na specifične prakse koje se ponavljaju te koje uključuju dvije ili više osoba iz obitelji. Drugim riječima, radi se o bilo kojoj praksi koju radi jedna ili više osoba iz obitelji s djetetom. Ovdje se postavlja nekoliko pitanja poput: čemu rutine uopće služe te je li u redu kada ih se ne možemo držati?
Rutine služe tome da dijete zna što i kada slijedi te da ima više vremena za procesuirati ono što se događa. One djeci daju sigurnost samim time jer su uspostavljene. Nije potrebno da su određene za svaku sitnicu u danu i ne moramo ih se držati u minutu. Ipak, poželjno jeimati općenitu rutinu koja nas vodi kroz dan i koje se držimo većinu vremena.
Što bi moglo biti dio te rutine? Prema članku od Mary Spagnola postoji nekoliko rutina koje djeci idu posebno u prilog.
Od najranije se dobi preporučuje imati rutine hranjenja, kupanja i spavanja. Ako se kroz dan ukomponiraju rutine uz ova tri elementa već samim time dijete dobiva osjećaj sigurnosti i uvid u tijek dana.
Neke konkretnije rutine o kojima Spagnola govori su:
- Razgovor tijekom obroka koji omogućuje djeci da stvaraju odnose s roditeljima, osjećaju pripadnost zajednici te rade na svojem vokabularu.
- Rutine s čitanjem dobre su za stvaranje odnosa s knjigama što djeci posebno služi kada kasnije krenu u školu. Više o tome koje rutine prakticirati u školskoj dobi možete pročitati u članku: Rutine u školskoj dobi – Znanost za roditelje
- Zajedničko obavljanje poslova gdje se prakticira prepuštanje obaveza djetetu je rutina gdje djeca dobivaju samopouzdanje i rade na potrebnim sposobnostima. Primjer je ovoga prepuštanje djetetu da stavi žlice pored tanjura za ručak.
Uz sve to, autorica ističe važnost zajedničkog druženja gdje se obitelj okupi te zajedno razgovara, igra, smije se i druži. Ovakva se druženja izravno povezuju sa stvaranjem dubljih emocionalnih veza i uočene se pozitivne posljedice za mentalno zdravlje djece. Nekoliko ideja za povezivanje s djecom možeš saznati u tekstu: Jesensko stvaranje uspomena – Roditelji sa svrhom.
Istovremeno, ponekad je izazovno znati kako to organizirati s vrlo malom djecom. Iz tog su razloga u knjigama Iz perspektive djeteta dani prijedlozi za svaki mjesec djetetova života u prve dvije godine. Točnije, radi se o odjeljku Igre za cijelu obitelj gdje se nalaze ideje za aktivnosti kojima se može baviti cijela obitelj, uključujući dijete u razvojnom stadiju mjeseca koji čitate. Ove ideje posebno su dobre za obiteljske večeri kada se igrate svi i sve zajedno ili za igru s braćom i sestrama. Više o knjigama možeš saznati na: IZ PERSPEKTIVE DJETETA.
Rastimo zajedno,
Antonella
Za dodatne primjenjive ideje i alate – prijavi se na Roditelji Sa Svrhom Newsletter.